Demoty

Napisane przez dnia 6 grudnia, 2013 w Dzieci | Brak komentarzy

Zdrowy sen noworodka

Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Wiedzą o tym dorośli, wiedzą także dzieci. Wśród okresów życia sen jest chyba najważniejszy dla noworodka. Zdrowy noworodek przesypia – z niewielkimi wahaniami w obie strony – około 21 godzin w ciągu doby. To skutek niedojrzałości układu nerwowego. Wiadomo, że sen noworodka ma istotne znaczenie dla regeneracji organizmu zdrowego noworodka.Pierwsze cztery tygodnie to dla niego…

Pierwsze cztery tygodnie to dla niego szereg wyzwań i bezustanne stymulowanie przez nowe dla niego bodźce. Sen pozwala mu odpocząć i nabrać sił. Z biegiem czasu okresy czuwania wydłużają się. Maluch zaczyna odróżniać dzień od nocy – na początku tego nie umiał. Zaczyna się kształtować jego indywidualny rytm dobowy, na który rodzice nie mają wpływu. Co prawda potocznie sądzi się, że zdrowy noworodek, nienarażony na stres, ma szanse na długi i spokojny sen.

Nic więc dziwnego, że rodzice malucha troszczą się o komfort snu noworodka w nadziei, że ich maluszek nauczy się spać długo i mocno. Najczęściej ma on do dyspozycji samodzielny pokój dziecinny z wygodnym łóżeczkiem, z roletami lub żaluzjami chroniącymi przed ostrym światłem, oddalony od źródeł hałasu. Czasami dzieli sypialnię z rodzicami, ale i tak jego kącik do spania jest wyraźnie wyodrębniony. Sprzymierzeńcem rodziców w trosce o zdrowy sen noworodka są także jednorazowe pieluszki, dobrze absorbujące mocz do postaci żelu.

Sucha pieluszka pozwoli na zdrowy i głęboki sen. Ważna jest też optymalna temperatura w pokoju zdrowego noworodka i odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Powietrze w polskich mieszkaniach jest na ogół suche. Zapobiec temu może wietrzenie pokoju – maluszka trzeba wtedy wynieść do innego pomieszczenia – lub zaopatrzenie się w nawilżacze powietrza. Mogą być to nawilżacze ceramiczne zawieszone na kaloryferach lub nawilżacz elektryczny.

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>