Demoty

Napisane przez dnia 6 grudnia, 2013 w Dzieci | 1 komentarz

Zasady diety w ciąży

Zjawiskiem naturalnym jest ciąża, choć niepozbawionym stresów dla przyszłych mam. Na początku, po wybuchu euforii, przychodzi świadomość, że to wielomiesięczny proces, którego uwieńczeniem będą narodziny malucha. Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej, stąd jej troska o dietę w ciąży. Dieta w ciąży zależy od stanu zdrowia przyszłej mamy.


dzień matki

Foto: pixabay.com

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, przyszła…

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, przyszła mama może w ciąży stosować taką sama dietę, jak dotychczas, ale lekarze zalecają, by notować wszystko, co się je. Pomoże to zorientować się, czy nie zmieniła się tolerancja na jakiś składnik pokarmowy, co może spowodować, że z diety w ciąży usuniemy jakiś produkt lub go dodamy. Jeżeli przyszła mama cierpi na schorzenie, które wymusza u niej dietę, powinna skonsultować swoją dietę w ciąży z lekarzem prowadzącym. Oczywiście jest cała lista produktów zabronionych podczas ciąży ze względu na ryzyko zarażenia pasożytami i bakteriami.

dzień matki

Foto: pixabay.com

To potrawy z surowego lub niedosmażonego mięsa, surowe owoce morza i krewetki, sery pleśniowe i miękkie typu camembert i feta, surowe jajka i niepasteryzowane mleko. Wiąże się z nimi ryzyko toksoplazmowy, salmonelli czy zakażenia bakteriami. Podczas ciąży należy odstawić alkohol, kawę, mocną herbatę i colę. Te trzy ostatnie zawierają kofeinę, nadmiernie pobudzającą organizm matki i dziecka, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

potrawy z kurczaka

Foto: pixabay.com

Większą ilość pełnowartościowych składników powinna zawierać dieta w drugim okresie ciąży, kiedy rosnący płód potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Ich źródłem będą owoce i warzywa, tłuszcze roślinne, jak oliwa i olej roślinny, głównie dodawane do sałatek, chude mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Energii, witamin i mikroelementów dostarczy pełne pieczywo i ciemny ryz. Pragnienie najlepiej jest w ciąży gasić wodą mineralną.

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

One Comment

  1. 14/12/2013

    Dieta w ciąży jest bardzo ważna. Musi obfitować w witaminy. Trzeba jeść bardzo dużo owoców, warzyw, nabiału, mięsa. Nie można pić papierosów, alkoholu itd.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>