Napisane przez dnia 20 sierpnia, 2011 w Różne | Brak komentarzy

Progesteron – hormon wielozadaniowy

Gospodarka hormonalna kobiet jest dość specyficzna. Reguluje ją wiele hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba jednak wiedzieć, że spośród kilku najważniejsze są dwa: estrogen i progesteron. Ten drugi spełnia wiele funkcji. Od jego prawidłowego poziomu zależy nie tylko zdrowie, ale również i popęd seksualny.


http://www.clearblue.com/pl/dowiedz-sie-wiecej-o-cyklu-menstruacyjnym-i-owulacji-1.php

Foto: pixabay.com

Warto wiedzieć, że głównym zadaniem,…

Warto wiedzieć, że głównym zadaniem, jakie progesteron ma wykonać, to przygotowanie narządu rodnego do przyjęcia zarodka. Jest niejako inicjatorem proteolizy – procesu, który umożliwia zajście owulacji. Trzeba pamiętać, że progesteron ważny jest nie tylko przed ciążą, ale również w trakcie jej trwania. Przede wszystkim jego działanie polega na zatrzymywaniu wody w organizmie, w efekcie czego powstają charakterystyczne dla kobiet ciężarnych obrzęki, a także cellulit wodny. Hormon ten odpowiada także za rozszerzanie żył, czego efektem jest spowolnienie przepływu krwi, co skutkuje między innymi żylakami.

karmienie piersią

Foto: pixabay.com

Progesteron przyczynia się również do przygotowania gruczołu…

Progesteron przyczynia się również do przygotowania gruczołu sutkowego do laktacji, dzięki czemu kobieta po porodzie ma możliwość karmienia piersią. Działanie tego hormonu polega ponadto na hamowaniu powstawania prostaglandyn – hormonów, które mogą odpowiadać za wywołanie wcześniejszego porodu poprzez zwiększenie skurczów macicy.

karmienie piersią

Foto: pixabay.com

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>