Demoty

Napisane przez dnia 15 lipca, 2014 w Dzieci, Medycyna | Brak komentarzy

Określenie wieku płodu w badaniu ultrasonografem

Dokładne określenie, w którym tygodniu ciąży jest przyszła mama ma ogromne znaczenie dla całego procesu prowadzenia ciąży przez lekarza czy położną, ale także dla mamy. Dzięki badaniom ginekologicznym na każdym etapie ciąży lekarz może sprawdzić jak się rozwija dziecko, oraz w przybliżeniu podać termin porodu. Aby określić tydzień ciąży można posługiwać się zarówno kalendarzem ciąży, jak i dokładnymi badaniami ultrasonografem. To drugie badanie, wykonane w profesjonalnym gabinecie lekarskim jest niezwykle szczegółowe i najdokładniejsze.


Pierwsze badania usg (zobacz), przeprowadzane często w 6-8 tygodniu ciąży pozwala z bardzo dużą dokładnością ustalić, kiedy doszło do zapłodnienia i kiedy, w przybliżeniu do 2 tygodni, urodzi się dziecko. Ponieważ każdy maluch rozwija się inaczej kolejne badania mogą nie być już takie dokładne, a przeprowadza się je albo na każdej wizycie, albo kolejno w 10-12 i 20-22 tygodniu ciąży. Badania te są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też może urodzić się z poważnymi wadami wrodzonymi, które często można zoperować tuż po narodzinach dziecka i tym samym uratować mu życie.

Badanie ultrasonografem pod koniec ciąży…

Badanie ultrasonografem pod koniec ciąży pozwala także na określenie ciężaru i wielkości dziecka i ustalenie, czy będzie ono w stanie urodzić się siłami natury, zwłaszcza jeśli przyszła mama ma drobną budowę ciała lub ciąża wiązała się z wieloma komplikacjami. Chociaż nie stwierdzono do tej pory, by badanie usg przynosiło jakąkolwiek szkodę dla zdrowia mamy i dziecka przyjmuje się, że musi trwać krótko, do ok. 45 minut w sumie wszystkich badań podczas ciąży lub tylko dwa do trzech razy podczas całych 40 tygodni ciąży.

Galeria

Wiele mam czuje się jednak spokojniejszych, jeśli podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy z maluchem nie dzieje się nic złego oraz z ciekawością śledzi kalendarze ciążowe, które można znaleźć w Internecie lub poradnikach książkowych. Opisuję one dzień po dniu lub tydzień po tygodniu, jak zmienia się sylwetka i samopoczucie przyszłej mamy oraz co akurat w danym tygodniu dzieje się z maluchem, jak się rozwija i ile w przybliżeniu waży.

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>