Demoty

Napisane przez dnia 30 maja, 2014 w Stomatologia | Brak komentarzy

O paradontozie czyli zęby pod lupą

Wielu z nas gdzieś obiła się o uszy nazwa tej choroby. Jednakże niewielu zdaje sobie sprawę z jej powagi i lekceważy pierwsze poważniejsze objawy, takie jak drażliwość dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe czy pojawiająca się przy szczotkowaniu zębów krew. Rzecz o paradontozie. Początki choroby czasami pozostają ledwo zauważalne. Jest to niewielka zmiana zabarwienia dziąseł, mniejsze ich przyleganie do zęba.


jak rzucić palenie

Foto: pixabay.com

Z reguły zaczyna się od…

Z reguły zaczyna się od kamienia nazębnego, który stopniowo uszkadza dziąsła, ułatwia wnikanie bakterii, a w następstwie powodować może paradontozę. Na pojawienie się tej choroby może mieć wpływ kilka przyczyn, wśród których wymienia się między innymi geny, hormony, autoimmunologię czy palenie papierosów. Jednakże najważniejszym czynnikiem pozostaje odpowiednia higiena i regularne odwiedzanie stomatologa, który w razie konieczności usunie kamień nazębny – jedną z głównych przyczyn problemów z dziąsłami.

Paradontoza na początku nie daje zbyt wiele objawów. Jednakże lekceważona prowadzi do zapalenia dziąseł, a w najgorszym wypadku do utraty zębów, nawet jeśli wydają się one pozornie zdrowe. Pozornie, bo choroba atakuje najpierw przyzębie, by w bardziej zaawansowanej postaci przejść na korzenie zębów. Na szczęście w walce z paradontozą nie jesteśmy na straconej pozycji.

leczenie kaszlu

Foto: pixabay.com

Mimo iż choroba ta uważana jest za przewlekłą, w związku z czym można się z nią zmagać przez całe życie, odpowiednio wcześnie podjęta walka może okazać się wygrana, a zęby uratowane. Podstawą pozostaje właściwa higiena jamy ustnej, odpowiednia, chroniąca dziąsła technika szczotkowania zębów oraz regularność w wizytach u stomatologa. Na większości etapów paradontoza jest możliwa do wyhamowania. Jednakże trzeba pamiętać, iż im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym leczenie staje się kosztowniejsze, a spodziewane efekty mogą być mniej obiecujące.

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>