Demoty

Napisane przez dnia 8 marca, 2014 w Dzieci, Stomatologia | Brak komentarzy

Mycie zębów w ciąży

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian i w wielu sytuacjach kobieta musi zmienić swoje dotychczasowe nawyki i dostosować się do tego co jest dobre już nie tylko dla niej, ale także i dla jej dziecka. Wydawać by się mogło, że kwestia jak myć zęby i jak dbać o higienę jamy ustnej to jedna z niewielu spraw, które zostają niezmienione. A jednak w okresie ciąży, również i o jamę ustną należy dbać bardziej.W trakcie ciąży zwiększa się…

jak myć zęby

Foto: pixabay.com

W trakcie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy, gdyż sama dieta i sposób jedzenia często się zmienia. Wiele przyszłych mam często podjada między posiłkami i spożywa pokarmy w nocy przez co bakterię się rozwijają. Sprzymierzeńcem próchnicy są także wymioty, czyli dolegliwość niemal każdej kobiety w ciąży. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim kobieta w ciąży powinna stosować pasty i płyny do płukania bogate we fluor, który zabezpiecza zęby przed próchnicą. Jeśli do tej pory pani używała szczoteczki ze średnim włosiem, to w okresie ciąży dobrze jest wymienić szczoteczkę na włosie miękkie i myć zęby po każdym posiłku.

Miękkie włosie jest o tyle…

Miękkie włosie jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że redukuje ból, jaki może występować jeśli istnieje stan zapalny dziąseł. W przypadku wymiotów należy wstrzymać się na około 30 minut zanim zęby zostaną umyte. Ważna jest także systematyczna wymiana szczoteczki. Jeśli kobieta cierpi na wymioty, to powinna wymieniać szczoteczkę nawet co miesiąc bądź dwa, natomiast gdy ciąży nie towarzyszą wymioty ten czas wydłuża się do 2-3 miesięcy. Konieczna jest także kontrola uzębienia u stomatologa.

http://www.pampers.pl/kalendarz-ciazy-22-tydzien

Foto: pixabay.com

Okres końcowy pierwszego trymestru jest na to odpowiednim czasem. Podczas takiej wizyty lekarz powinien nie tylko sprawdzić stan zębów przyszłej mamy, ale także powinien pokazać jak w tym okresie dbać odpowiednio o higienę jamy ustnej. Również jeśli kobieta odczuwa ból rozsądnie jest udać się na wizytę. To nieprawda, że w ciąży nie należy leczyć zębów, choć eksperci nie ukrywają, że II trymestr, czyli tygodnie od 14 do 27 tygodnia ciąży są najlepszym czasem na podjęcie działań.

Cena waluty

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
CHF - Frank szwajcarski
Wykres kursu waluty CHF

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>